MOTORYKA – czym jest? Dlaczego tak ważna jest w życiu dziecka? Co jako rodzic mogę zrobić, aby usprawniać koordynację mojego malucha?
Powyższe pytania bardzo często zadają mi rodzice, z którymi na co dzień mam przyjemność pracować. Pomyślałam, że jest to dobra okazja na udzielenie na nie odpowiedzi tutaj – na naszym blogu.
Zacznę od krótkiej definicji. Otóż MOTORYKA to nic innego jak sprawność ruchowa każdego człowieka. Dzielimy ją na motorykę małą (sprawność dłoni i palców) oraz motorykę dużą (sprawność całego ciała). Poruszam temat sprawności ruchowej również dlatego, że jest ona niezwykle ważna w procesie nauki czytania i pisania każdego dziecka. Dodatkowo, sprawność ta znajduje swoje odzwierciedlenie w życiu codziennym na przykład podczas jazdy na rowerze, rysowania i malowania, a także jazdy samochodem ! Skupiam się dzisiaj na dzieciach, ale motoryka jest również istotna dla osób dorosłych.
Przejdźmy do działań praktycznych. Poniżej przedstawię ćwiczenia, zabawy i gry, które mogą Państwo wykonywać ze swoim dzieckiem poza szkołą, w celu wspierania motoryki małej i dużej:
1) Skarby ze spaceru lub wycieczki – podczas spaceru albo wycieczki z dzieckiem można poprosić syna lub córkę o zbieranie skarbów z miejsca, które akurat zwiedzacie. Mogą to być: muszelki, kamyki, patyki, liście, kwiaty, zioła. Następnie po powrocie możecie wspólnie z całą rodziną wykonać pracę plastyczną, lub album z wykorzystaniem znalezionych skarbów. Ćwiczymy sprawność ruchową i wzrok podczas szukania, a po powrocie do domu używając nożyczek i kleju ćwiczymy rączki.
2) Malowanie inaczej – kto powiedział, że malowanie czy rysowanie musi odbywać się na kartce A4 przy użyciu pędzla lub kredek? Odczarujmy tą typową czynność nieco urozmaicając pewnymi czynnikami. Zamiast kartki wykorzystajmy folię spożywczą, folę bąbelkową lub duży karton. A zamiast pędzla użyjcie własnych rąk. Rysowanie po dużych formatach sprzyja ćwiczeniu rąk, a malowanie palcami (zamiast pędzla) usprawnia dłonie. Podczas tej artystycznej aktywności gwarantowana świetna zabawa !
3) Domowe obowiązki – fakt to nie zabawa, ale niektóre obowiązki domowe sprzyjają sprawności ruchowej. Jakie? Segregowanie ubrań, opróżnianie zmywarki, mycie okien, odkurzanie. Dlatego warto angażować dziecko do wspólnej pomocy w domu.
4) Tęczowa plastelina – lepienie z kolorowej ciastoliny, plasteliny, masy solnej niezwykle usprawnia małe paluszki, a do tego jest bardzo atrakcyjne dla wszystkich milusińskich. Małe dzieci mogą rozpocząć od kuleczek (lub kul) z plasteliny, a starsze mogą wykonać bardziej precyzyjne modele (ślimak, bałwanek, postacie, auta).
5) Mały projektant – przy wsparciu osoby dorosłej dzieci w wieku wczesnoszkolnym mogą przyszywać guziki, szyć prostymi ściegami, a do tego zwijać palcami chusteczki, apaszki i inne materiały. Przy okazji nawlekanie koralików i robienie biżuterii będzie wspaniałym treningiem sprawności dłoni, ale także cierpliwości !
6) Ciasteczkowy potwór – weźcie mąkę, kakao, masło, cukier, jajka, proszek do pieczenia i UGNIATAJCIE ! A, że przy okazji wyjdą z tego wspaniałe czekoladowe ciasteczka, to tylko trzeba się cieszyć 🙂 Smacznego !
7) Zabawy paluszkowe – na przykład dotykanie kciukiem kciuka, tworzenie koszyczka z dłoni, spacerowania palcami po stole, wystukiwanie rytmu.
8) Gimnastyka całego ciała – skoki, łapanie piłki, taniec, fikołki, bieganie i gry zespołowe – im więcej tego typu aktywności tym lepiej dla dziecka.
9) Lustro– zadaniem dziecka jest naśladowanie ruchów drugiej osoby dokładnie tak samo – niczym lustro. Tutaj działa koordynacja wzrokowo – ruchowa.
10) Zamknij oczy – rodzicu, przygotuj dziecku (tak, aby nie widziało) kosz lub worek skarbów z różnymi przedmiotami na przykład banan, zabawkowy samochód, pilot od telewizora itp. Następnie zakryj dziecku oczy. Zadaniem Twojego syna lub córki będzie odgadnięcie co to przedmiot poprzez dotyk.
Szanowni rodzice,
zgodzicie się ze mną, że powyższe ćwiczenia brzmią nad wyraz prosto prawda? Nie potrzeba dużego nakładu finansowego, ani specjalistycznego sprzętu – wystarczy kreatywność i Wasza obecność, a jesteście w stanie wspólnie zdziałać cuda. A jeśli od takich zabaw poprawi się motoryka mała i duża Waszego dziecka – to moim zdaniem warto !
Aneta Szulc