Logopeda: Kto to? Jak wygląda jego praca? Jak może pomóc Tobie i Twojemu dziecku?
Logopeda to osoba, której zadaniem jest zbadanie przyczyny zaburzeń mowy, ich rozpoznawanie oraz, w kolejnych krokach, ich korekcją i usuwaniem. Logopeda czuwa nad rozwojem mowy dziecka, doskonali ją i poprawia, gdy odchyla się ona od normy.
W Gdyni Orłowie nasi logopedzi, to wykwalifikowani specjaliści, którzy pomogą Twojemu dziecku w trudnościach, z którymi mierzy się na co dzień. Będą także wsparciem dla rodziców, którzy mają wątpliwości lub pytania dotyczące prawidłowego rozwoju dziecka w zakresie mowy i wymowy.
Kiedy zgłosić się na konsultację logopedyczną
Rodzic w szczególności powinien skonsultować się z logopedą jeśli dostanie takie zalecenie ze żłobka, przedszkola lub szkoły oraz jeśli sam zauważy, że dziecko:
Podczas konsultacji logopeda przeprowadzi rozmowę z rodzicem, przeanalizuje dostępne dokumenty (na przykład zaświadczenia od lekarza), zalecenia lub diagnozy oraz ustali czy niezbędne będzie podjęcie dalszej terapii.
Logopeda, a diagnoza logopedyczna
W przypadku, kiedy niezbędne okaże się przeprowadzenie diagnozy logopedycznej, nasi logopedzi w Gdyni Orłowie, przeprowadzą ją Twojemu dziecku oraz wydadzą Tobie dokument, przedstawiający wyniki diagnozy!
Diagnoza logopedyczna to pełne badanie logopedyczne, polegające na sprawdzeniu u pacjenta jego umiejętności warunkujących prawidłowy rozwój umiejętności komunikacyjnych i rozwój mowy. Badanie przebiega w kilku etapach:
- wywiadu z dzieckiem lub rodzicem/opiekunem dziecka,
- obserwacji dziecka,
- oceny budowy aparatu artykulacyjnego (języka, wędzidełek, zgryzu, podniebienia, warg),
- badania sprawności narządów artykulacyjnych,
- oceny funkcji aparatu mowy tj. oddychanie, połykanie, żucie, gryzienie,
- oceny pozycji spoczynkowej języka i warg,
- oceny artykulacji (wymowy) pacjenta,
- orientacyjnego badania słuchu,
- badania słuchu fonematycznego,
- badanie rozumienia i nadawania mowy
Warto dodać, że diagnoza logopedyczna często jest poszerzana o badania uzupełniające. Mogą to być na przykład: badania laryngologiczne, fizjoterapeutyczne, neurologiczne, alergologiczne, foniatryczne, audiologiczne, ortodontyczne, osteopatyczne, pedagogiczne. Niewątpliwie, powyższe badania powinniśmy wykonać, kiedy istnieje potrzeba wykluczenia lub potwierdzenia przyczyn występującego zaburzenia mowy.
Badanie może się różnić w zależności od rodzaju zaburzenia. Inaczej będzie wyglądała diagnoza logopedyczna dziecka z podejrzeniem opóźnionego rozwoju mowy, a inaczej pacjenta z afazją, dyzartrią, niepłynnością mowy.
Terapia logopedyczna Gdynia
W sytuacji, gdy Twoje dziecko boryka się z różnego rodzaju zaburzeniami mowy, prawdopodobnie niezbędna okaże się Terapia logopedyczna. Jest przeznaczona dla dzieci z różnego rodzaju problemami z mową i wymową. Mogą to być na przykład:
- opóźniony rozwój mowy
- seplenienie,
- reranie,
- mowa bezdźwięczna,
- kappacyzm,
- gammacyzm,
- lambdacyzm,
- betacyzm.
Celem zajęć prowadzonych podczas terapii logopedycznej jest pomoc w usprawnieniu artykulatorów mowy, wsparcie w opanowaniu i rozumieniu mowy u dzieci. Terapia pomoże także w eliminowaniu połykania infantylnego.
Zajęcia z logopedą, zawsze odbywają się indywidualnie tak, aby terapeuta miał możliwość pełnej kontroli nad postępami dziecka. Dobierze też rodzaj ćwiczeń do konkretnych potrzeb, umiejętności i ograniczeń.
Szukasz dobrego logopedy w Gdyni / Trójmieście? skontaktuj się z nami!
Jeśli masz dodatkowe pytania odnośnie naszych usług, zadzwoń lub napisz do nas!
O dodatkowych informacjach o diagnozie, terapii, a także naszych innych bieżących działaniach, dowiesz się obserwując naszego Facebooka i Instagrama